Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 11, 2020 in Zdrowie |

FAS – płodowy zespół alkoholowy

Płodowy zespół alkoholowy, czyli FAS –Fetal Alcohol Syndrom występuje u noworodków i jest skutkiem picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ alkohol swobodnie przepływa przez łożysko do płodu. Gdy po porodzie zostanie zdiagnozowany FAS, należy natychmiast wdrożyć leczenie i terapię dziecka, aby w przyszłości mogło w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Dzieci z FAS różnią się budową anatomiczną od zdrowych dzieci.

 

Kobieta pijąca w ciąży nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej dziecko ma minimalną zdolność do metabolizowania alkoholu. Alkohol ma działanie teratogenne na płód i daje takie efekty jak: defekty w układzie nerwowym, atakuje głównie mózg i jego poszczególne płaty- dziecko ma w przyszłości problemy z pamięcią i koncentracją oraz z logicznym myśleniem. Alkohol szkodzi też na organy wewnętrzne, nerki płuca, wątrobę, serce, oczy, uszy, mięśnie, skóry, kości. Dziecko takie można rozpoznać po deformacji twarzy. Nasilenie FAS u dziecka jest związane z ilością wypitego alkoholu.

Opis twarzy dziecka z płodowym zespołem alkoholowym:

Skrócone szpary powiekowe, brak rynienki pod nosem, szeroko rozstawione oczy, skrócone szpary powiekowe, szeroki, krótki, zadarty nos, blade usta, słabo rozwinięta żuchwa, spłaszczona twarz, opadające powieki, nisko osadzone małżowiny uszne.
Dzieci te często bywają upośledzone umysłowo. Bardzo przykrym jest fakt, że dzieci te mają niskie poczucie własnej wartości z powodu swojego upośledzenia. Jednak jest duża szansa, że będą to dzieci radosne, potrzebujące i dające miłość, troskliwe, pełne energii, zdolne, delikatne.