Naskórek na naszym ciele regularnie złuszcza się w zupełnie naturalny sposób. Są jednak takie obszary (na przykład stopy), w których rogowacenie się naskórka przebiega na tyle szybko, że jego samodzielne złuszczanie przez organizm nie jest w stanie nadążyć za potrzebami skóry. Wtedy musimy samodzielnie przeprowadzić złuszczanie naskórka na stopach, a następnie zabieg powtarzać w dość regularnych odstępach. By to robić możemy zainwestować w profesjonalne żele do stóp. Jednak dość często wystarczy, że postawimy na stare, sprawdzone, babcine sposoby, które niemal równie dobrze pomogą w pozbyciu się martwego naskórka.
Jak usunąć martwy naskórek na stopach – domowe metody
O nasze stopy zazwyczaj najmocniej dbamy wiosną i latem. Wtedy to bowiem odsłaniamy je, zdejmujemy ciężkie buty które zamieniamy na lekkie sandały czy klapki. Jednak o regularne usuwanie naskórka na stopach powinniśmy dbać cały rok. A zimą i jesienią zwłaszcza, gdyż wtedy skóra stóp ma z nami najciężej, schowana w ciasnym, nieprzewiewnym obuwiu i grubych skarpetach, często przemarzana czy przemaczana.
Jak skutecznie usunąć zrogowaciały naskórek na stopach zimą i latem? Jednym z najprostszych sposobów jest błyskawiczna pasta z wody i sody oczyszczonej. Nacierając nią codziennie stopy sprawimy, że skóra będzie o wiele miększa i gładsza. Jeśli dodatkowo chcemy ją natłuścić, do pasty dodajmy ulubiony olejek eteryczny.
Czy mak i cytryna również mogą nam pomóc? Oczywiście że tak. O to, jak usunąć zgrubiały naskórek na stopach pomoże zadbać peeling oparty na ich bazie. Pół szklanki maki mieszamy z dwiema łyżkami cytrynowego soku i taką samą ilością oliwy z oliwek. Stosując taki kosmetyk oczyszczamy skórę, złuszczamy ją, ale też jednocześnie rozjaśniamy. Wolisz kawę? Nie ma sprawy. Skuteczną odpowiedzią na pytanie: jak usunąć twardy naskórek na stopach jest bowiem także peeling kawowy. Szybciutko wrzucamy do miseczki dwie solidne łyżki mielonej kawy, łyżkę soku z cytryny oraz łyżkę oliwy. Taki peeling należy nałożyć na wilgotne stopy.
Wiele osób zastanawia się nad tym czy do zestawienia: złuszczanie naskórka na stopach domowe sposoby warto dołączyć pumeks lub metalową tarkę. Niestety, zwłaszcza tarki lubią szarpać naszą skórę w niewidoczny dla nas sposób powodując w ten sposób powstawanie dodatkowych mikrouszkodzeń naskórka. W efekcie więc taki zabieg przyniesie nam więcej szkód niż pożytku. Pumeksy działają nieco delikatniej, ale po ich zastosowaniu koniecznie zadbajmy o intensywne nawilżenie i natłuszczenie skóry.