Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 22, 2020 in Zdrowie |

Czym jest naturalna dieta detoksykacyjna? – Przydatne informacje

Każdy z nas przynajmniej raz słyszał o tzw. detoksie, czyli naturalnym oczyszczaniu organizmu. Dieta oczyszczająca to krótkotrwałe ograniczenie niektórych produktów spożywczych, wraz z większym spożyciem takich, które pomagają wydalić niepożądane substancje z organizmu.

W jaki sposób nasz organizm się oczyszcza?

Do wydalania toksyn z organizmu służą nasze narządy – wątroba, nerki, płuca, skóra, jak również układ pokarmowy. Toksyny wydalane są najczęściej z moczem, kałem, potem i sebum na skórze. Organizm ma zatem zdolność do samodzielnego oczyszczanie się, jednak często ten etap jest spowolniony lub zaburzony przez siedzący tryb życia i nieodpowiedni sposób odżywiania.

Naturalne oczyszczenie organizmu ma zatem na celu wspomóc nasze naturalne procesy. Stosuje się do tego posiłki umożliwiające szybsze wydalenie niektórych substancji, np. z moczem. Służą do tego produkty moczopędne – najczęściej zioła, a także jedzenie zawierające dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i ułatwia wypróżnianie.

Kiedy stosuje się diety oczyszczające?

Najczęstsze wskazania do krótkiej diety oczyszczającej to m.in. uczucie zmęczenia, przepełnienia, ociężałość, brak energii na codzienne czynności, apatia, senność, a także bóle głowy czy niektóre problemy skórne, takie jak wypryski. Pierwszym naszym krokiem powinna być jednak wizyta u lekarza. Może się bowiem okazać, że powyższe symptomy świadczą o niedoborach w organizmie – w takim przypadku dieta detoksykacyjna przyniesie wręcz odwrotne skutki.

Za najczęstsze toksyny uważa się metale ciężkie, dioksyny, ftalany, konserwanty w produktach spożywczych, a także naturalnie występujące pleśnie, alergeny. Co ciekawe, zanieczyszczenie powiesza w postaci spalin, smogu, dymu również uważane jest za źródło toksycznych substancji negatywnie wpływających na nasz organizm. Często chcemy się też pozbyć nadmiaru produktów przemiany materii.

Aby dieta oczyszczająca przyniosła zamierzone efekty, nie zapominajmy o codziennym ruchu. Regularnie uprawiany sport wspomaga funkcjonowanie naszych układów w organizmie, a co za tym idzie – sprawia, że mamy więcej energii w ciągu dnia.