Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lut 12, 2020 in Zdrowie |

Czy nasze dziecko od razu widzi, słyszy i czuje?

Czy nasze dziecko od razu widzi, słyszy i czuje?

Często nie zdajemy sobie sprawy jak istotny i złożony jest rozwój naszego dziecka w jego pierwszym miesiącu życia.

Rozwój dziecka 1 miesiąc

Na początku weźmy pod uwagę rozwój fizyczny naszej pociechy. Zaraz po urodzeniu – choć dla ciebie będzie to najpiękniejsza istota na ziemi – trzeba obiektywnie powiedzieć, że wygląd malca często nie zachwyca aż tak, jak ci się wydaje. Ma zazwyczaj nieproporcjonalnie dużą głowę, w stosunku do reszty ciała, oczy dosyć opuchnięte, skórę pomarszczoną. Z czasem te cechy zaczną zanikać. Na głowie dziecka pozostaną za to dwa miękkie miejsca, tzw. ciemiączka, jedno z nich całkowicie zarasta dopiero w 2. roku życia.
W ciągu pierwszego miesiąca malec ma często podkurczone nóżki, zgięte rączki, ciało pokryte fałdkami, dosyć pulchne.
Wzrok ma nierozwinięty, jeszcze nie rozpoznaje kolorów, nie do końca rozróżnia kształty – reaguje za to na ruch – dostrzega go z odległości około 20-30 centymetrów. Niemowlę jest również bardzo wrażliwe na światło i warto pamiętać, że do momentu urodzenia żyło w półmroku, więc musi się przyzwyczaić.
Słyszy natomiast już od urodzenia, a prawdę mówiąc – już dużo wcześniej. Mimo że to co słyszy jest dźwiękiem przytępionym i minie sporo czasu zanim zacznie rozpoznawać dźwięki i na nie reagować, to doskonale pamięta głos rodziców, dlatego dobrze jest nawiązywać w ten sposób więź z dzieckiem, które będzie próbowało odwracać się w stronę matki.
Ponadto – co ciekawe – wyczuwa już smaki. Cztery podstawowe – smak słodki, słony, kwaśny oraz gorzki. Najlepiej rozpoznaje smak słony, ponieważ zna go z czasów, gdy otaczały go wody płodowe, które zawierają sporo soli.
W pierwszym miesiącu malec zaczyna poznawać swoje ciało, dopiero się go uczy, zauważa, że już nie „mieszka” w brzuchu matki, a stał się odrębną istotą. Poznaje również swoje nowe otoczenie, dlatego warto zadbać by było ono miękkie, przyjazne i ciepłe, by jak najmniej narażać niemowlę na szok i ból.
Choć najpewniej ten nowy człowiek w naszym życiu, przewróci je do góry nogami – to cudownie będzie go obserwować i dostrzegać w nim zmiany.