Czy uzależnienie od narkotyków to tylko choroba znudzonych nastolatków, gwiazd i celebrytów, którzy mogą beztrosko tracić pieniądze, nawet tego nie odczuwając, albo osób pochodzących z patologicznych środowisk? Okazuje się, że niekoniecznie. Na chorobę tę zapadają bardzo różni ludzie – niezależnie od ich statusu społecznego, pochodzenia, otoczenia i zasobności portfela. Dotyka ona nawet tych osoby, o których nigdy byśmy nie pomyśleli, że mogą się uzależnić – czasami wystarczy do tego splot niekorzystnych okoliczności i życiowy kryzys.
Skutki uzależnienia od narkotyków
Narkomania może mieć prowadzić między innymi do wydawania mnóstwa pieniędzy na środki psychoaktywne. Osoba taka traci często całe oszczędności, popada w długi. Coraz częściej pożycza od innych pieniądze lub dochodzi do takiego etapu, że zaczyna kraść. Inna kwestia to wyniszczenie organizmu. Przy niektórych rodzajach środków następuje to szybciej, przy innych wolniej, jednak żaden z narkotyków nie jest obojętny dla ludzkiego ciała i umysłu. Chory może chudnąć, wyglądać coraz gorzej, tracić apetyt, energię i mieć problemy ze snem.
Leczenie i powrót do zdrowia
Kiedy zauważamy u siebie lub u bliskich powyższe symptomy, możemy uznać, że jest to najwyższa pora, żeby podjąć leczenie. Skuteczna tu będzie specjalnie opracowana terapia, na przykład odwyk zamknięty dla narkomanów, podczas którego chory odzyska stopniowo samokontrolę, panowanie nad swoim życiem, i być może odkryje inną, pozytywną aktywność, która pozwoli mu zapomnieć o hazardzie. Wiele osób po takim leczeniu zajmuje się sportem, inni odkrywają twórczą stronę swojej osobowości, jeszcze innym pomaga praca na rzecz innych i poczucie bycia pomocnym.