Kuchnia bliskowschodnia, czyli arabska jest niezwykle barwna oraz pysznie- świeżo aromatycznie przyciągają swoją uwagę ludzi siedzących przy stole, nie tylko w krajach muzułmańskich, ale zwłaszcza w innych zakątkach świata. Dania kuchni arabskiej obfitują w niesamowitą dawkę zdrowia. Wszystko dzięki nieustannej obecności naturalnych składników odżywczych, będących bogatych w niezbędne pro- zdrowotne wartości odżywcze. Składniki dań kuchni arabskiej, elementy diety bliskowschodniej, są różnorodnego pochodzenia i zarazem gwarantują bogactwo smaków oraz unikalnych aromatów.
Przyprawy prosto z kuchni bliskiego wschodu
Wiele z nich przemierzyło niejednokrotnie długą drogę do krajów arabskich, by następnie stamtąd trafić do krajów w Europie i reszty świata. Arabskie przyprawy transportowano dawniej tak zwanymi karawanami, ciągniętymi przez wielbłądy. Wyruszające prosto Indii do krajów arabskich.
Historia przypraw pochodzących z bliskiego wschodu
W odległych czasach przyprawy stanowiły dodatek urozmaicenie, ubogacenie monotonnych (nudnych) posiłków przemieszczających się ludów, zwanych beduinami. Aromatyczne i apetyczne Arabskie przyprawy są jednymi z najpopularniejszych na całym świecie.
Wśród powszechnie znanych znajdują się m.in.:
- kumin,
- kardamon,
- goździki,
- tymianek (inaczej: zaatar),
- sumak,
- mięta,
- czarna cytryna,
- gałka muszkatołowa,
- anyż,
- kurkuma,
- curry,
- szafran,
- czosnek,
- ziele angielskie,
- pietruszka,
- pieprz czarny,
- cynamon,
Bez nich i wielu innych mniej znanych- w skali światowej nie byłoby współczesnej arabskiej kuchni oraz tak pysznych i kuszących tylko samym swoim zapachem dań.
Dziś w sklepach bez problemu znajdziemy również ogromną liczbę mieszanek skomponowanych przypraw oraz ziół m.in. do kuchni arabskiej, np. do potraw tj.: Falafela, Szawarma, czy Kibbe,
Jest to praktyczny oraz wygodny sposób doprawiania dań, aby dodać im niezwykłego smaku, a także niepowtarzalnego aromatu. Przez żołądek do serca, to tylko Arabskie przysmaki.
Smacznego!