Czym jest płyta OSB? To materiał budowlany produkowany z drewna zmielonego na cienkie pasma. Powstałe ze zmielenia pasma zmieniają się w wióry, które są mieszane z woskiem i klejem (służącymi za spoiwo), a następnie prasowane są na gorąco (pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia). Jeden arkusz płyty OSB składa się z około 50 warstw takich pasm.
Płyta OSB najczęściej używana jest w roli materiału służącego do pokryć dachowych, ale nie tylko. Płyty tego typu po raz pierwszy pojawiły się w 1978 roku, a w wielu regionach Ameryki Północnej praktycznie zastąpiły inne materiały w nowych konstrukcjach dachów budynków mieszkalnych.
Obecnie płyty OSB wykorzystywane są do tych samych zastosowań co sklejka na zasadzie grubości i właściwie są ulubionym materiałem lokalnych wykonawców. Płyta OSB jest zazwyczaj nieco bardziej kwadratowa niż na przykład sklejka i posiada znacznie mniejsze tolerancje wymiarowe, świetne do pokryć dachowych.
W płycie OSB nie ma miękkich miejsc, które mogą występować w sklejce. Jest też produkowana z mniejszych (często hodowlanych) drzew, co zmniejsza zapotrzebowanie na stare drewno. Płyta OSB ma również większą wytrzymałość na ścinanie niż sklejka. Może być też mniej kosztowna.
Włókna przygotowywanie do płyt OSB są uprawiane w zrównoważonych lasach i gospodarstwach leśnych. Można uznać, że są eko i przyjazne środowisku. W procesie ich produkcji wykorzystuje się niemal 90% kłody, natomiast pozostałą część drzewa wykorzystuje się do dostarczenia energii do młyna.
Płyty OSB są zatem przyjazne dla środowiska. Na przykład w porównaniu do produkcji stali, betonu czy innych tego typu materiałów dachowych lub budowlanych, przy których potrzeba znacznie więcej energii i zasobów, płyta OSB jest energooszczędna. Do jej produkcji często wykorzystywane są nowoczesne młyny, które kosztują ponad 150 milionów dolarów, ale są za to naukowo zaprojektowane tak, aby spełniać lub przekraczać surowe normy jakościowe dotyczące bezpieczeństwa środowiska.
Każda płyta OSB (a jest ich kilka rodzajów) jest całkiem bezpieczna w użyciu. Spoiwa żywiczne i woski w niej użyte są całkowicie utwardzone i ustabilizowane, więc nie ma wymiernej emisji gazów z paneli. Wykonawcy pokryć dachowych niezwykle często wybierają ją podczas swoich robót, ponieważ preferują ten produkt ze względu na jego uznany w całym kraju rekord bezpieczeństwa.