Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 1, 2019 in Tematy różne |

Stabilne środowisko w akwarium.

Węgiel aktywny jako substancje świetnie sprowadza się w oczyszczaniu wody z różnego rodzaju zabrudzeń. Najtrudniejsze do usunięcia w procesie uzdatniania wody są substancje organiczne. Węgiel ma te dziwną właściwość, że potrafi je wyciągać z wody. Oczywiście na ma w tym nic z magii. Czysta chemia. Dodatkowo węgiel aktywowany ma zdolności do usuwania z wody całego spektrum różnych substancji. W tym metali ciężkich.
Węgiel aktywny w akwarium świetnie się sprawdzi jako substancja stabilizująca środowisko nie tylko w początkach jego stosowania, ale w zasadzie na każdym etapie jego bycia. Świetnie sprawdza się do usuwania resztek leków bądź innej chemii stosowanej w akwarium, a której chcemy się w końcu pozbyć. Dlatego trzeba pamiętać, aby usunąć filtr węglowy gdy walczymy z chorobami lub glonami w akwarium.

Jak działa?

Węgiel aktywny do akwarium działa na zasadzie różnego rodzaju reakcji chemicznych i właściwości fizycznych. W akwarium spełnia dwa podstawowe zadania:
– absorpcja – czyli wchłanianie we własną strukturę głownie substancji organicznych top jest substancje powstające w wyniku gnicia martwych roślin czy innych organizmów oraz wszystko, co powstaje w wyniku metabolizmu ryb. Oczywiście martwe rośliny i rybki usuwamy. Dodatkowo węgiel aktywny absorbuje też różnego rodzaju barwniki. Dzięki temu woda nie będzie miała brzydkiego zapachu i zawsze będzie przejrzysta. Oczywiście sam węgiel nie wystarczy.
– adsorpcja – węgiel aktywny ma ładunek dodatni i w związku z tym przyciąga o siei różnego rodzaju pierwiastki i związki naładowane ujemnie. To oczyszcza nam wodę z chlorów oraz metali ciężkich.

Jak używać.

Węgiel aktywny zawsze umieszczamy w filtrze za wkładem biologicznym. Jest to związane z ty, że węgiel ze względu na swą porowatość również może stać się miejscem rozwoju bakterii, i wtedy wkład ceramiczny nie spełni swojej funkcji jako złoże biologiczne. Jeżeli nie mamy odpowiedniego misja w filtrze na wkład węglowy możemy umieścić go w okolicy wylotu filtra. Ważne jest, aby stosować go okresowo oraz co jakiś czas wymieniać. Po upływie kilku – kilkunastu tygodni węgiel straci po prostu swoje właściwości. Okres ważności węgla aktywnego podana jest zwykle przez producenta.