Lordoza lędźwiowa wygięcie pleców w dolnej części kręgosłupa. Skutkuje charakterystyczną postawą ciała i często towarzyszy jej ból. Jak wygląda leczenie i jakie są jej przyczyny? Czy pomocne są ćwiczenia?
Czym jest lordoza lędźwiowa?
Lordoza lędźwiowa, występująca też pod nazwą lordozy krzyżowej, to wygięcie pleców w dolnej jego części. Można ją poznać po charakterystycznej postawie ciała. Patrząc na osobę z tym zaburzeniem, wyraźnie widać tworząca się literę „C” między pośladkami a środkowym odcinkiem pleców. Taką postawą wyróżnia się zbyt mocno wystającym brzuchem i wystającymi pośladkami.
Przyczyny lordozy lędźwiowej
Do przyczyn powstawania schorzenia wymienia się: nieprawidłową pracę mięśni (napięcie mięśni), które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Inne przyczyny to również nadmierna otyłość, brak ruchu, a także choroby takie jak: zanik mięśni, osteoporoza lub rwą kulszowa.
Lordoza lędźwiowa objawy
Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną postawę ciała. Przede wszystkim są to wklęsłe plecy i wypięty do przodu brzuch. Lordozę towarzyszy również ból o sionym natężeniu, pojawia się w dolnej części kręgosłupa, że względu na duże obciążenia w tym odcinku.
Lordoza lędźwiowa leczenie
Najważniejsza jest jak najszybszą reakcja. Im szybciej zostanie prawidłowo zdiagnozowana, tym lepiej dla osoby chorej.
Zalecane jest noszenie specjalnego kołnierza, która ma na celu kształtowanie poprawnej postawy ciała. W bardzo zaawansowanych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Bez niej pacjent może mieć trudności z funkcjonowaniem co pozbawia go szansy na normalne życie.